Mi a virtuális jelentése?
A latin eredetű virtuális kifejezés magyarul eredetileg azt jelenti, hogy valami látszólagos, azaz nem valódi, kézzel nem fogható, nem tényleges, hanem csak elképzelt, lehetséges, leginkább:
- a valódit utánzó, annak tűnő.
Vagyis ami virtuális, az egy látszólagos dolog, amely valami valódit helyettesít, amelyet a valódi helyett az eredeti funkcióban elfogadunk, használunk.
Fogalmazhatunk úgy is, hogy
a virtuális a fizikai világban létező valaminek nem valóságos, de arra erősen emlékeztető, annak funkcióit részben vagy teljesen ellátó helyettesítője.
Technológiai értelemben a valóság szimulálásáról van szó,
- ami a virtuális, az a valóságot szimuláló technológiák révén jelenik meg.
A valódiság és a virtualitás közti viszony meglehetősen bonyolult, de a jobb megértés kedvéért felhozhatjuk a pénzeszköz fogalmát: egy méregdrága ingatlannak az árát pénzben fejezzük ki: a nagy köteg papírpénz egyfajta virtuális érték, amely önmagában csak szépen nyomtatott papírlapok sorozata, és azzal realizálódik, ha ellenében átvesszük az épületet. Ennél is virtuálisabb a szép ház értéke, ha bankszámlánkról utaljuk át a vételárat az eladónak. És ezt még fokozhatjuk, ha virtuális valutát, mondjuk bitcoint utalunk.
A digitális technológia, az online platformok és az internettechnológia rohamos XX. századi, majd XI. századi fejlődésével a “virtuális” szó szemantikai jelentése meglehetősen kiszélesedett. Beszélünk például a számítógépek virtuális memóriájáról, virtuális valóságról…
Sőt, manapság szinte mindent virtuálisnak nevezünk, ami a webfelületen megjelenik valami valóságosra emlékeztető módon:
- az e-book voltaképp virtuális könyv,
- a Google-térképek is virtuálisak
- a digitális periodika virtuális folyóirat,
- a skype-tanácskozás virtuális konferencia,
- a kedvenc festményeinket bemutató weblap: virtuális képgaléria,
- sosem látott Facebook-partnereink is csak virtuálisan ismerőseink
- a weblap-tartalom, az online cikk képzetes térben létezik
Mi a virtuális valóság?
A virtuális valóság fogalma
is egyre elterjedtebb. A magyar Wikipédia így fogalmaz:
A virtuális valóság (angolul: virtual reality) speciális, széleskörűen alkalmazható, a valóságot szimuláló elektronikus technológiák gyűjtőneve. Magába foglalja az oktatás, sport, ipari tervezés, építészet és tájrendezés, városrendezés, űrkutatás, orvostudomány és rehabilitáció, modellezés és a tudomány számos területét… A virtuális valóságok egyfajta közvetítő közegek, médiumok, amelyeket a használaton (a hozzáféréstől a magas szintű felhasználói szintig) túl igyekszünk az életünk minden területére kiterjedő csúcsmédiumként, hightech-médiumként, sőt, egyfajta utópiaként értelmezni.
A virtual reality meghatározására több definíció is született. György Péter megfogalmazásában
a virtuális valóságon a digitális technikával létrehozott és az általa felkeltett perceptuális élmény egészét értjük.
Másik definíció szerint
- a virtuális valóság egy számítógépes környezet által létrehozott mesterséges világ,
amelybe a felhasználók megpróbálnak minél jobban belemélyedni és beleélni magukat az adott virtualitásban történő eseményekbe.
Mi a virtualitás jelentése? Mi a képzetes valóság?
Mit jelent az, ha valami virtuális, képzetes, imaginárius? A kifejezés eredeti jelentése: valami valóságosnak látszó, valami valósat képzetessel helyettesítő. Lásd még: SEO, virtuális szerver, képzetes valóság, digitális forradalom, virtuálé, pr-cikk megjelentetés, szemantikus háló, linképítés, traumaterápia, pánikbetegség
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: